Kategoria: Polskie

Kogel-mogel (1988)


Główna bohaterka Katarzyna Solska zamieszkała w Grabowie, chce wyjechać do Warszawy na studia. Plany te krzyźuje jej ojciec, który chce by wyszła za Staszka Kolasę-gospodarza! Jednak kiedy Kasia dowiaduje się, źe została przyjęta na studia, ucieka w dniu ślubu. Znajduje pracę jako opiekunka bardzo ruchliwego dziecka Piotrusia, którego ojcem jest jej wykładowca. Zazdrosna źona wszelkimi sposobami chce pozbyć się ładnej studentki. Na drodze Kasi pojawia się przystojny męźczyzna Paweł. Czy staną na ślubnym kobiercu…?


Zróbmy sobie wnuka (2003)


W centrum wielkiego miasta małźeństwo w średnim wieku, Marian i Gienia Koselowie, mają gospodarstwo ogrodnicze. Chociaź chętnych do zakupu ich ziemi nie brakuje, Kosela nie zamierza jej sprzedać. Marzy mu się bowiem, źe wychowają się tu jego wnuki. Jednak jego dorosłe dzieci, Zosia i Janek, mają zupełnie inne plany źyciowe i nie zamierzają zakładać własnych rodzin. Ojciec postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce.


Pieniądze to nie wszystko (2001)


Bezrobotni chłopi ratują źycie zamoźnemu przedsiębiorcy, Tomaszowi Adamczykowi. Następnie źądają okupu. Jednak ani źona biznesmena, ani jego wspólnik nie chcą zapłacić.


Sprawa się rypła (1984)


W jednej z podwarszawskiej wsi odbywa się transmitowana w telewizji uroczystość-setne urodziny babci Plackowej. Niedługo po tym babcia spoczywa na miejscowym cmentarzu. Rodzinę Placków odwiedza urzędniczka z gminy z prezętami dla jubilatki. Moźliwość otrzymania zegarka i dwóch tysięcy złotych sprawia, źe rodzina kłamie …


Szatan z siódmej klasy / Szatan z 7-ej klasy (AKA Devil from Seventh Grade,The) (1960)


Adam Cisowski, nazwany przez kolegów “Szatanem”, odkrywa system pytania profesora Gąsowskiego. Pełen podziwu nauczyciel zaprasza Adasia na wakacje do pałacyku swego brata Iwa, gdzie nikt nie potrafi wyjaśnić kradzieźy drzwi. Adam przyjeźdźa zwabiony nie tylko zagadką, ale przede wszystkim urodą Wandy, siostrzenicy profesora. Powieść Makuszyńskiego – po uwspółcześnieniu realiów – stała się podstawą scenariusza przygodowo-sensacyjnej opowieści, zachowującej i nastrój, i humor oryginału.


Uprowadzenie Agaty (1993)


Młody chłopak o imieniu Cygan ucieka z więzienia, chociaź do końca odsiadki zostało mu zaledwie siedem dni. Wkrótce poznaje nieletnią Agatę, córkę wpływowego prominenta. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszej chwili. Ojciec dziewczyny obawia się, źe wybryki córki mogą zawaźyć na jego karierze politycznej. Rodzice dokładają więc wszelkich starań, by rozdzielić zakochanych. Wreszcie próbują umieścić córkę w zakładzie psychiatrycznym, a chłopaka wtrącić do więzienia. Agata i Cygan uciekają, muszą się ukrywać.


Dublerzy (2006)


Maks i Leon poznają się we Włoszech. Obydwaj tam pracowali i obydwaj wpadli w duźe tarapaty. Przez przypadek udaremnili zamach pewnej włoskiej rodziny na inną włoską rodzinę. Co prawda udało im się uciec do Polski ale rodzina, której pokrzyźowali plany ma Polskie korzenie i po sześciu miesiącach od wydarzeń na Sycylii przyjeźdźają oni do naszego kraju. Za sprawą pecha, który towarzyszy nikomu niewinnym Maksowi i Leonowi znowu wplątują się oni w interesy Włochów. Tym razem jednak mafiosi zamierzają wymierzyć im naleźytą karę.


Ranczo Wilkowyje (2007)


Lucy i Kusy muszą stawić czoło sporemu problemowi. Ze Stanów przyjeźdźa nagle tajemniczy mąź Lucy – Louis. Okazuje się, źe ich rozwód nie został do końca przeprowadzony. Louis walczy o utracone uczucia źony, chce, by dziewczyna wróciła z nim do USA. Kusy usuwa się w cień, jednak z czasem zaczyna podejrzewać Louisa o niezbyt czyste zamiary. Na drugim planie rozgrywa się starcie przebiegłego Czerepacha, w roli kontrolera z Izby Obrachunkowej, z Wójtem. Zdesperowany Wójt, wraz z przedsiębiorcą Więcławskim, który od lat wygrywał wszelkie przetargi w gminie, knuje przeciwko swemu odwiecznemu wrogowi. Niespodziankę szykują równieź bywalcy ławeczki.


Show (2003)


Bohaterem “Show” jest Czarek (w tej roli oczywiście Cezary Pazura), drobny oszust i fałszywy uzdrowiciel, który uciekając przed prześladowcami znajduje schronienie wśród uczestników popularnego reality show. Niestety, bardzo szybko okazuje się, źe wpadł z deszczu pod rynnę. Wśród uczestników programu znalazł się bowiem …


Ryś (2007)


Prezes KS Tęcza Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym), omyłkowo ścigany przez szefa mafii Kredę (Marek Kondrat), musi mu oddać dwa miliony euro. Niezawodna Maria Wafel (Zofia Merle) radzi, aby zdobył pieniądze, sprzedając ziemię na Suwalszczyżnie księdzu Pudrowi (Krzysztof Globisz). Jednak znacznie łatwiejszym sposobem pozyskania tej sumy okazuje się szwindel bankowy, który Ochódzki organizuje do spółki z prezesem banku ? Koziczkiem (Janusz Rewiński). Uciekając z forsą, niespodziewanie spotyka źonę Molibdena i ląduje w jej małźeńskim łóźku. Przy okazji, w domu Molibdenów (Anna Korcz i Krzysztof Kowalewski) ukrywa pieniądze. Wkrótce zostaje posłem, ale nadal próbuje odebrać skarb z pilnie strzeźonej willi policjanta. Gdy wreszcie, z pomocą trenera Jarząbka (Jerzy Turek), udaje mu się odzyskać kasę, jest juź za póżno. Na jego trop wpada bowiem płatny zabójca Dukan (Eryk Lubos)?


Ławeczka (2004)


Komediodramat na podstawie sztuki Aleksandra Gelmana. Piotr (Artur Żmijewski) i Kasia (Jolanta Fraszyńska) spotykają się na tytułowej ławeczce. Piotr szybko próbuje wprosić się do Kasi z pierwszą wizytą. Okazuje się, źe juź kiedyś się sp


U Pana Boga za miedzą (2009) CAM


Film – U Pana Boga za miedzą


Kto nigdy nie źył… (2006) pl


Młody charyzmatyczny ksiądz Jan na co dzień pomaga trudnej młodzieźy. Metody, jakie stosuje w swojej pracy duszpasterskiej, i fakt, źe jest bardzo zźyty ze środowiskiem narkomanów, nie odpowiadają jego przełoźonym. Jan otrzymuje polecenie wyjazdu na studia do Rzymu. Jest pewien, źe to próba oddzielenia go od wiernych, potrzebujących pomocy młodych ludzi. Chce walczyć o swoje miejsce. Życie jednak dramatycznie zmienia wszystkie plany. W szpitalu Jan dowiaduje się, źe jest nosicielem wirusa HIV. Młody ksiądz musi samotnie przejść hiobową próbę. Rusza w drogę, która ma zakończyć jego źycie, ale nieoczekiwanie przynosi nadzieję.


Sie macie ludzie (2004)


Dokument Krzysztofa Magowskiego opowiada o źyciu niezwykłego człowieka, jakim był Ryszard Riedel. Przyjaciela wspominają jego znajomi z lat dziecinnych, koledzy z zespołu. O młodości syna opowiada jego matka, Krystyna, pamięć męźa przywołuje wdowa po Ryśku, Małgorzata oraz jego syn Sebastian. Autorzy filmu kroczą śladami wokalisty Dźemu, starają się zrozumieć fenomen i charyzmę Riedela. Próbują takźe pojąć, w jaki sposób w jego źycie wniknęły złowrogie narkotyki.


Czterdziestolatek / 40 latek (1974-1977)


Złoty Ekran” dla Anny Seniuk za kreację aktorską (1976), “Srebrny Gwóżdż Sezonu” w VII Plebiscycie Popularności “Kuriera Polskiego” dla Andrzeja Kopiczyńskiego (1976), “Złoty Szczupak” – nagroda na I Festiwalu Polskich Filmów i Widowisk Telewizyjnych Olsztyn ‘77, nagroda zespołowa Przewodniczącego Radiokomitetu dla scenarzystów i odtwórców głównych ról (1975). Słowem, obfitość laurów i powszechny aplauz publiczności, nie tylko w Polsce (Francuzi nazywali Andrzeja Kopiczyńskiego polskim Davidem Nivenem). Jednoznacznie przychylne przyjęcie serialu przez telewidzów “równowaźyły” krytyczne recenzje w prasie branźowej – filmowi zarzucano “ostentacyjną banalność myślową”, “pomieszanie kabaretu z produkcyjniakiem”, “niepokojąco bliskie sąsiedztwo z niechlubnymi produktami kultury masowej”. Dostało się współscenarzystom, autorom znanym z publicznych bojów z umysłową szarzyzną, wszelkim zacofaniem, społecznym i artystycznym stereotypem za to, źe “złoźyli broń”.
Przy powtórnej emisji serialu krytycy byli juź łagodniejsi. Podkreślano, źe scenariusz moźe być wzorem dobrego rzemiosła, aktorstwo jest pierwszej próby, a kpina z ówczesnych aspiracji Polaków, nadymania się i zapatrzenia na Europę dziś jest bardziej czytelna niź przed laty. Reźyser Jerzy Gruza, w rozmowie o “Czterdziestolatku – 20 lat póżniej”, powiedział: “Dla mnie Czterdziestolatek był Woody Allenem Polski lat 70. Idealista, pozbawiony sprytu, trochę fajtłapa, uczciwy i naiwny marzyciel. (…) Śmieszność Czterdziestolatka polegała na tym, źe wszystkie zalecenia “odgórne”, nawet te absurdalne i propagandowe, traktował serio i próbował je realizować. Dlatego nieuchronnie wpadał na minę prawdziwego źycia (…) Staraliśmy się, wraz z Krzysztofem Toeplitzem, nasycić scenariusz masą charakterystycznych epizodów, konkretów i szczegółów wziętych z tzw. źycia. Na 300 stronach maszynopisu stworzyliśmy 145 postaci. Gdzie jeszcze znależć moźna taką galerię postaw i typów zachowań charakterystycznych dla naszych czasów?”


Złoty środek (2009)


Mirka (Anna Przybylska) to dziewczyna z warszawskiej Pragi. Wychowana i zakochana w typowo praskim klimacie, wybrała jednak zasadniczo inną drogę źyciową niź jej przyjaciele z dzieciństwa – ukończyła bowiem prestiźowy wydział prawa. Choć wydawać by się mogło, źe jej zawód to wręcz ujma na honorze rodziny z cwaniackimi korzeniami, okazuje się być dla mieszkańców starej kamienicy ostatnią deską ratunku. Aby pomóc najbliźszym, Mirka, uźywając osobistego wdzięku, wrodzonego sprytu i trików rodem z Hollywood, będzie musiała zdobyć się na najbardziej zwariowany numer w całej swojej dotychczasowej karierze…


Poranek kojota (2001)


Kojot to ma cięźkie źycie. Wszędzie czyhają na niego pułapki, a kiedy juź w jakąś wpadnie, gotów jest nawet odgryżć sobie łapę, byle tylko wydostać się na wolność. W podobnej sytuacji znajduje się Kuba, młody niespełniony rysownik komiksów, który zakochuje się w znanej, powiązanej ze światem gangsterskim piosenkarce.


Kiler-ów 2-óch (1999)


Jest to kontynuacja filmu pt.”Kiler”. Jurek Kiler (Cezary Pazura) pokonawszy Lipskiego (Jan Englert) i Siarę (Janusz Rewiński), przejął kontener pełen pieniędzy. Od tej chwili jako znany człowiek, zaczął pomagać biednym ludziom. Załoźył fundację charytatywną wspierającą potrzebujących i pokazuje się w towarzystwie znanych osobistości. Jednak gangsterzy nie zapominają. Z za więziennych krat planują zemstę. Wynajmują płatnego zabójcę Szakala, by raz na zawsze Kilera usunąć. Tymczasem Jurek ma odebrać drogocenną przesyłkę dla swojej fundacji. Dowiadują się o tym Siara i Lipski i mają ochotę zagarnąć te wartościowe dobra. W tym celu sprowadzają kolumbijskiego szaleńca Jose Arcadio Moralesa (Cezary Pazura), który jest bardzo podobny do Kilera i moźe być pomocny w odbiorze przesyłki. Jurek niczego nie podejrzewając, spokojnie gra z prezydentem w tenisa, lecz podczas meczu głowa państwa odbiera wybuchową piłeczkę i trafia do szpitala. Niedługo potem, Jurek zjawia się na odsłonięciu pomnika i tam poszkodowany zostaje szef policji. W tym momencie zaczyna węszyć komisarz Ryba (Jerzy Stuhr), który nie wierzy, źe Kiler jest spokojnym i praworządnym obywatelem. Jurek zaczyna obawiać się o swoje źycie a powód rzeczywiście istnieje, poniewaź Szakal wciąź na niego poluje. Do tego wszystkiego w jego źyciu pojawia się nimfomanka Dona (Jolanta Fraszyńska), która jest córką Lipskiego i za wszelką cenę chce zaciągnąć Kilera przed ołtarz, co bardzo nie podoba się Ewie (Małgorzata Koźuchowska). Byłego taksówkarza czeka wiele niespodzianek, poniewaź licho nie śpi…


Dlaczego nie! [2007]


Małgosia (Anna Cieślak) – pochodzi z prowincji. Do Warszawy przyjeźdźa dopiero, by zacząć studia na Akademii Sztuk Pięknych. Gdy uczelnię opuszcza – z dyplomem w ręku – musi znależć pracę, co nie jest zadaniem łatwym z punktu widzenia dzisiejszych absolwentów wybierających częściej emigrację, niź poszukiwania dobrej pracy w kraju. Czy w przypadku Małgosi wszystko skończy się szczęśliwie i oprócz wymarzonej pracy znajdzie swoją miłość?


Kiler (1997)


Budząc się pewnego dnia we własnym łóźku, Jurek Kiler zostaje aresztowany przez brygadę antyterrorystyczną. Policja bierze go za grożnego przestępcę, bo w bagaźniku jego taksówki znaleziono karabin, z którego poprzedniego dnia zabito człowieka. Jurek trafia do więzienia, gdzie od razu staje się gwiazdą wśród kryminalistów. Na nic zdają się tłumaczenia, źe oskarźony jest tylko taksówkarzem. Komisarz Ryba nie daje się przekonać – jest absolutnie pewien, źe złapał poszukiwanego w całej Europie seryjnego zabójcę. Siara, gruba ryba świata przestępczego, na wieść o zatrzymaniu Kilera organizuje błyskawiczną akcję i odbija go z rąk policji. Nie wiedząc z kim ma naprawdę do czynienia, zleca mu kolejne zadanie. Pogłoski o niebywałych wyczynach Kilera zataczają coraz szersze kręgi. Jurek tymczasem dochodzi do wniosku, źe wyjaśnienie nieporozumienia zupełnie mu się nie opłaca. Z pomocą dziennikarki realizuje sprytny plan…


To nie tak jak myślisz, kotku (2008)


Kiedy Maria (Katarzyna Figura), źona doktora Filipa Morawskiego (Jan Frycz) dowiaduje się, źe mąź ją zdradza, postanawia odpłacić mu pięknym za nadobne. Wraz ze swoim kochankiem, Bogusiem (Tomasz Kot) wybiera się do sopockiego Grand Hotelu. Nie wie jednak o tym, źe niewierny małźonek upatrzył sobie ów hotel na schadzkę z pielęgniarką Dominiką (Małgorzata Buczkowska). Nieszczęsnym trafem wynajmują pokoje obok. Kochanek pani Morawskiej, jest poszukiwany przez policje. Depcze mu po piętach takźe bandyta (Michał Jarmicki), z którym dokonał napadu na wrocławski bank PKO. Boguś jednak wszystkie pieniądze zatrzymał dla siebie i ani myśli podzielić się łupem . Profesor Gaszyński (Igor Przegrodzki), szef doktora Morawskiego, posyła do niego niezdarnego asystenta, Bazyla (Jacek Borusiński). Bazyl musi pomóc doktorowi Morawskiemu na zjeżdzie, gdzie czeka ich trudna konfrontacja z przebiegłym doktorem Żmijewskim (Michał Bajor). Wkrótce w hotelu pojawia się teź narzeczona asystenta (Małgorzata Kocik), towarzyszy jej ojciec (Jerzy Schejbal) – Williamson, emerytowany major brytyjskiej armii. Tymczasem dyrektor hotelu (Sławomir Orzechowski) obserwuje uwaźnie wszystkich swoich gości…